„Момичето и смъртта“ е спектакъл, който предизвиква силни емоции. Спектакъл, в който ние откриваме всичко, което се намира между живота и смъртта – любовта, страстта, клюката, греха, омразата, празника.
Хореографията е на Мириам Енгел, музика – Франц Шуберт, авторска музика – Игал Миртенбаум, аранжимент – Мириам Енгел и Игал Миртенбаум, художничка – Елица Георгиева.
„Момичето и смъртта“ на Шуберт в оригиналната съвременна фентъзи интерпретация на израелската хореографка Мириам Енгел представя архетипа на девойката; жена – дете, противопоставяйки се на митовете и лицата на смъртта. От разлагането на тялото и материята, от падението до загубата на невинността и разпадането, от деградацията на ценности и истини до смъртта на човешката надежда, от целия този апокалипсис, девойката се изкачва по руините към хаотичната вселена на трансформацията. Висяща на косъм от своята смъртност, тя посява семето на един нов свят.